Nilüferleri ile ünlü Işıklı Gölü’nde, bayramda ziyaretçi yoğunluğu

Denizli’ye 118 kilometre uzaklıkta olan Çivril ilçesinin Işıklı Mahallesi’ndeki Işıklı Gölü, üzerindeki nilüferler ile güzel görüntüler oluşturuyor. Doğal SİT alanındaki göl, özellikle hafta sonları ve tatil günlerinde doğaseverlerin uğrak yeri oluyor.

Büyük Menderes Nehri’nin ana kollarından birinde sulama amaçlı oluşturulan ve 7 bin 300 hektarlık alana sahip Işıklı Gölü’ne gelen ziyaretçiler, nilüfer dışında başka canlı ve bitki türlerini de görebiliyor. Fotoğrafçılar için doğal bir plato olan, günde ortalama 5 bin kişinin ziyaret ettiği göl, 9 günlük bayram tatilinde de meraklılarını ağırladı.

Nilüferler, Çivril İlçe Jandarma Komutanlığı bünyesinde kurulan 4 kişilik Jandarma Asayiş Bot Timi’nce koruyor. Jandarmalar, botla sürekli devriye atıp, hem nilüferleri koruyor hem de kıyı emniyetini sağlıyor. Tabiatı ve Biyolojik Çeşitliliği Koruma Kanunu’na göre, nilüferleri koparmanın cezası 109 bin 593 lira.

NİLÜFER, AĞUSTOS SONUNDA SULARIN ÇEKİLMESİ İLE BİTİYOR’

Gölde turların yapıldığı teknelerin bulunduğu Beydilli Mahallesi Muhtarı Atilla Savran, Işıklı Gölü’nün son dönemlerde yükselen bir turizm bölgesi olduğunu söyledi. Savran, “Işıklı bir baraj gölü. Gölde, nilüfer çiçekleri de yaklaşık 30 yıldır var. Hafta sonları 5 bin kişiye kadar ziyaretçi geliyor. Sadece pazar günleri 450 tekne turu yapıyoruz. Ziyaretçiler kayıklara binerek, gölü geziyor, nilüfer çiçeklerini yakından görüyor. Nilüferler, haziran ayında açmaya başlıyor ve ağustos sonunda suların çekilmesi ile bitiyor. Ziyaretçiler, buranın tabiat güzelliğine geliyor. Biyolojik özelliği olan bu çiçek endemik türler arasında olduğu için koparmanın cezası büyük” dedi.

Savran ayrıca bayram tatilinde ziyaretçi sayısının arttığını, 4 günde toplam 30 bin kişinin gölü ziyaret ettiğini söyledi.

Fotoğrafçılık yapan ve gölü görmeye gelen İbrahim Güler de “Göle geldik ve kayıkla açıldık. Nilüfer çiçeklerinin fotoğraflarını çekmek çok keyifli. İnsan burada fotoğraf çektikçe keyif alıyor. Teknelerle gölde nilüferlere zarar vermeden geçiliyor” diye konuştu.  (DHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx