Tekerlekli Sandalye Basketbol Milli Takımı oyuncusu Begüm Pusat: Basketbol hayatımı değiştirdi

TEKERLEKLİ Sandalye Basketbol A Kadın Milli Takımı’nda forma giyen doğuştan Serebral Palsi (beyin hasarına bağlı olarak gelişen hareket ve duruş bozukluğu) hastası Begüm Pusat (19), daha önce engeli olmaktan utandığını, ancak basketbol sayesinde hayatının değiştiğini belirtti. Pusat, Basketbol benim hayata bakış açımı değiştirdi. Ben eskiden engelimden utanan birisiydim. Kimseye engelim olduğu söylemezdim. ‘Sol elinde ve sol ayağında ne problem var’ diye soranlara, ‘Buruk, kırık’ gibi cevaplar verirdim. Asla engelimi söylemezdim. Basketbola başlayınca, her şeyin hayatımızın akışında var olabileceğini öğrendim. Hiçbir şey senin istediğine ulaşmana engel değil. Sen onu istiyorsan, bunu yapabilirsin. dedi. Doğuştan Serebral Palsi hastası olduğu için tekerlekli sandalyeye mahkum olan Begüm Pusat, 10 yaşında basketbol oynamaya başladı. Şu an Tekerlekli Sandalye Basketbol A Kadın Milli Takımı’nda forma giyen ve takımın Aksaray’daki kampında ter döken Pusat, basketbolla tanıştıktan sonra hayatının değiştiğini söyledi. Pusat, okulun önünde gördüğü milli oyuncu Işıl Alben’in resminin de bulunduğu basketbol reklamı sonrası, ilk olarak takımın kampını, ardından Beşiktaş Tekerlekli Basketbol takımının maçını izlemesiyle, basketbol oynamaya başladığını belirtti. BASKETBOL, HAYATA BAKIŞ AÇIMI DEĞİŞTİRDİ

Basketbolla tanışmadan önce engeli olmaktan utandığını belirten Pusat, şunları söyledi

Basketbol benim hayata bakış açımı değiştirdi. Ben eskiden engelimden utanan birisiydim. Kimseye engelim olduğu söylemezdim. ‘Sol elinde ve sol ayağında ne problem var’ diye soranlara, ‘Buruk, kırık’ gibi cevaplar verirdim. Asla engelimi söylemezdim. Basketbola başlayınca, her şeyin hayatımızın akışında var olabileceğini öğrendim. Hiçbir şey senin istediğine ulaşmana engel değil. Sen onu istiyorsan, bunu yapabilirsin. Basketbol sahasına girince tüm engeller ortadan kalkıyor. Ben sandalye üzerinde basket atabiliyorum. Bu sandalyeyle her şeyi yapabiliyorum. Basketbol, bana savaşmayı ve hayatta her türlü zorluğun aşılabileceğini öğretti.

Pusat, şu an bir taraftan milli takımda oynadığını, bir taraftan da spor yöneticiliği bölümü için üniversite sınavlarına hazırlandığını söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir